Wykorzystanie muzyki w filmie a prawa autorskie

Twórcy filmów na YouTube, którzy chcą zarabiać na swoich produkcjach muszą spełnić pewne warunki narzucone od YouTube. Jednym z nich jest lagalność używanej muzyki w filmach. Co należy wiedzieć na temat praw autorskich muzyki w Internecie?

Każdy utwór objęty jest prawem autorskim. Oznacza to, że każda piosenka, podkład muzyczny lub inny utwór muzyczny został stworzony przez kogoś (posiada autora) i twórca ten posiada prawo do tego utworu. Nie ma znaczenia czy przy utworze jest zapis o ochronie praw czy go nie ma, ponieważ nie istnieje obowiązek informowania. To TY jako osoba chcąca wykorzystać taki utwór musisz otrzymać zgodę na wykorzystanie utworu. Oczywiście dużo prościej jest w przypadku, jeśli twórca utworu wyraźnie zaznaczy, że bezpłatnie udostępnia utwór i pozwala na rozpowszechnianie i wykorzystanie utworu przez innych.

Jeśli chcesz użyć konkretny utwór audio w swoim filmie najszybszej będzie skontaktowanie się z autorem utworu. W przypadku piosenek znanych artystów może być znacznie trudniej, chociaż w dzisiejszej dobie Facebooka i to można zrobić. Twórcy znanych utworów bardzo często stowarzyszeni są w organizacjach zajmujących się ochroną praw autorskich i drugim sposobem będzie kontakt z taką organizacją np. ZAIKS. Pozwolenia wiązać się będzie z uiszczeniem opłaty i niestety mogą być to spore sumy, zwłaszcza dla twórcy internetowego. Wysokość opłaty zależeć może od rodzaju pola eksploatacji. Może się to również wiązać z czasowym wykupieniem licecji np. na rok czasu z możliwością późniejszego przedłużenia, co znów wiąże się z kolejnymi kosztami.

YouTube i prawa autorskie do muzyki

Serwis YouTube bardzo restrykcyjnie podchodzi do kwestii prawa autorskiego. Każdy zarabiający na reklamach użytkownik YouTube (partner) musi przestrzegać prawa autorskiego. Jeśli przy filmach emitowane są reklamy, a Ty publikujesz filmy zwierające muzykę chronioną prawami autorskimi, nie będą one zarabiały na Ciebie - zarobione przez Ciebie pieniądze powędrują do właściciela praw do muzyki. W skrajnych przypadkach (a dzieje się to coraz częściej) konto takiego użytkownika jest blokowane. Właścicielom praw autorskich YouTube oferuje narzędzia do zgłaszania naruszeń praw autorskich o nazwie Content ID. Posiada także automatyczny system wykrywania utworów chronionych takim prawem. W sytuacji kiedy właściel treści nie zezwoli na użycie ich w Twoim filmie może on zostać zablokowany lub wyciszony (aby nie zawierał ścieżki dźwiękowej). Nie warto więc ryzykować. Konsekwencje notorycznego łamania praw autorskich są dotkliwe, a chyba najistotniejsza z nich to blokada możliwości zarabiania dla konta.

Muzyka bez praw autorskich

Każdy utwór audio ma swojego autora, dlatego wszystkie utwory muzyczne objęte są prawem autorskim. Jeśli chcesz być legalny nie musisz szukać muzyki bez praw autorskich. Wystarczy zdobyć pozwolenie na wykorzystywanie muzyki w swoich produkcjach. Zrobić to jest stosunkowo łatwo, ponieważ niektórzy twórcy udostępniają nieodpłatnie swoje utwory. Jednak aby mieć pewność musi być to wyraźnie zaznaczone, że autor zezwala na wykorzystywanie utworów komercyjnie (np. w filmach na YT). Warto podkreślić, że nie pozbawia się w ten sposób praw autorskich do tego utworu, ponieważ przeniesienie praw autorskich wymaga zachowania formy pisemnej (np. umowy) z podpisem autora i nabywcy praw. A potoczne określenie muzyka bez praw autorskich oznacza muzykę, do której jej autor lub właściciel praw udostępnił wszystkim chętnym prawo do wykorzystywania muzyki.

Bank muzyki i wykupienie licencji to najprostrze rozwiązanie

Doskonałą alternatywą dla twórców filmów w Internecie (w tym na YouTube) jest nasz bank muzyki. Front Music oferuje muzykę, którą można legalnie wykorzystać w swojej produkcji - w filmie, reklamie czy prezentacji, również tych komercyjnych. Prawo do wykorzystania muzyki nabywa się poprzez jednorazowe wykupienie licencji na czas nieokreślony bez poźniejszych dodatkowych opłat. Zachęcamy wszystkich twórców prezentacji, reklam i filmów do korzystania z naszego banku muzyki.

Szczególnie polecamy: muzyka do filmów