Jak dobrać muzykę do filmu ślubnego?

Uroczystość zaślubin to wyjątkowa chwila, podobnie jak dzień ślubu, wesela. Wiele osób decyduje się na uwiecznienie tych chwil poprzez film ślubny. Aby dopełnić powagi chwili i dodać świetności produkcji filmowej potrzebna jest muzyka. Odpowiedni podkład muzyczny w połączeniu z umiejętnym montażem sprawi, iż do filmu ślubnego będziemy niejednokrotnie wracać.

Muzyka do filmu ślubnego winna uwzględniać reporterski charakter filmu, w którym Państwo Młodzi są bohaterami, nie grając przypisanych ról wedle scenariusza filmu. Wybierając muzykę do filmu z wesela czy ślubu bezwzględnie należy dobrać utwory do okoliczności. Kiedy zabawa weselna może mieć rzeczywisty podkład muzyczny, czy też wykorzystywać utwór z pierwszego tańca, to z uroczystością kościelną tudzież w Urzędzie Stanu Cywilnego należy postępować delikatnie i z należytą powagą, szacunkiem. Doskonale spisują się wówczas utwory muzyki klasycznej, jednak nie rzadko to Państwo Młodzi sami decydują, wskazując na osobiste preferencje co do podkładu muzycznego. Oczywiście pozycją obowiązkową jest Marsz Mendelsona, który każdy zna. Warto wziąć pod uwagę, iż film ma podobać się przede wszystkim zamawiającym, stąd też przy montażu filmu uwzględnia się typy muzyczne zgłaszane przez Parę Młodą.

Korzystając z banku muzyki można legalnie pobrać stosowną melodię, która uświetni film i dopełni go. Najczęściej są to utwory romantyczne, opowiadające o małżeństwie, mocy miłości, byciu razem, często są to wybrane ulubione utwory Pani i Pana Młodego.

Zestawiając muzykę z obrazem warto pamiętać, iż powinno być zachowane tempo utworu z dynamiką obrazu, czego brak jest w wielu teledyskach prezentujących skrót uroczystości. Szybko zmieniający się obraz i zbyt wiele akcji wymaga równie dynamicznej muzyki. Prócz utworów muzyki rozrywkowej warto zauważyć, iż na przestrzeni lat powstała lista przebojów muzyki wykorzystywanej w filmach ślubnych. Marsz Mendelsona, Ave Maria to jedne z tego typu utworów, które najczęściej pojawiają się jako tło muzyczne reportażu ślubnego.