Czym się różni plik WAVE od MP3?

Są to formaty plików muzycznych. Różnica między formatem wave i mp3 polega na sposobie przechowywania danych dźwiękowych.

Plik WAVE posiada jakość źródłową

  • Oznacza to, że dźwięk zawiera nieskompresowane dane, czyli jest najwyższej możliwej jakości
  • Wadą tego formatu jest duża objętość plików

Plik MP3 to dźwięk poddany kompresji

  • Plik zajmuje o wiele mniej miejsca na dysku, przez co łatwiej się go przechowuje i przesyła
  • Wadą tego formatu to stratna kompresja

Stratna kompresja pliku dźwiękowego oznacza, że plik dźwiękowy nie zawiera wszystkich informacji o dźwięku i jest on zniekształcony. Skala zniekształceń zależy od stopnia kompresji, a wyraża się go w jednostce kbps (co oznacza: kilobity na sekundę), czyli ilości zawartych informacji o dźwięku emitowanych w ciągu sekundy czasu odtwarzania. Kompresja może być większa lub mniejsza. Im kompresja jest większa, czyli im wartość kbps jest mniejsza (mniej danych w ciągu sekundy), tym dźwięk jest bardziej skompresowany - zniekształcony i plik mniejszy. Wartość kbps w przy formacie mp3 najczęściej waha się w granicach 128 - 320 kbps. W naszym banku muzyki oferujemy pliki mp3 o najwyższym możliwym parametrze 320 kbps, czyli wysokiej jakości (niskiej kompresji). W praktyce bardzo często pliki mp3 uzyskuje się kodując pliki wave.

WSKAZÓWKA:
Różnica między wysokiej jakości plikiem mp3 (320 kbps) a wysokiej jakości źródłowym plikiem wave jest niesłyszalna dla odbiorców. Bardzo trudno odróżnić je od siebie. Do większości produkcji wystarczy użycie podkładu muzycznego zapisanego w formacie mp3 320 kbps.