Czym się różni plik WAVE od MP3?

Są to formaty plików muzycznych. Różnica między formatem wave i mp3 polega na sposobie przechowywania danych dźwiękowych.

Plik WAVE zawiera nieskompresowane dane. Oznacza to, że dźwięk nie jest w żaden sposób zakłócony i jest wysokiej jakości. Wadą tego formatu jest duża waga plików

Plik MP3 to dźwięk poddany kompresji. Plik zajmuje o wiele mniej miejsca na dysku, przez co łatwiej się go przechowuje i przesyła. Wadą tego formatu to stratna kompresja.

Stratna kompresja pliku dźwiękowego oznacza, że plik dźwiękowy nie zawiera wszystkich informacji o dźwięku i jest on zniekształcony. Skala zniekształceń zależy od stopnia kompresji, a wyraża się ją w jednostce kbps, czyli ilości zawartych informacji o dźwięku emitowanych w ciągu sekundy czasu rzeczywistego odsłuchu. Kompresja może być większa lub mniejsza. Im kompresja jest większa, czyli im wartość kbps jest mniejsza (mniej danych w ciągu sekundy), tym dźwięk jest bardziej zniekształcony. Wartość kbps najczęściej waha się 128 - 320 kbps. W naszym banku muzyki oferujemy pliki mp3 o najwyższym możliwym parametrze 320 kbps, czyli wysokiej jakości (niskiej kompresji).

WSKAZÓWKA: Różnica między wysokiej jakości plikiem mp3 320 kbps a wave jest niesłyszalna dla odbiorców. Do większości produkcji wystarczy użycie podkładu muzycznego zapisanego w formacie mp3 320 kbps.