Jak dobrać muzykę do prezentacji?

Prezentacja multimedialna wzbogacona o podkład muzyczny, odpowiednią ekspozycję dźwięku jest o wiele bardziej atrakcyjna w odbiorze i zapada lepiej w pamięć. W zależności od treści jak i profilu odbiorcy prezentacji, sposobu publikacji prezentacji należy dobrać odpowiednią muzykę. Nie zawsze winien być to utwór muzyczny, czasem wystarczą pojedyncze dźwięki podkreślające najistotniejsze elementy prezentacji, dodające dynamiki statycznemu obrazowi.

Bardzo często prezentacją są fotografie układające się w pewną całość, wówczas dobrze jest również dopasować muzykę pod kątem wstępu, rozwinięcia i zakończenia komponujących się z fotografiami i ich treścią. Nie mając pomysłu na to, jaki utwór byłby najodpowiedniejszy do naszej prezentacji warto skorzystać z podpowiedzi jakie oferuje bank muzyki. Odsłuchując wybranych utworów można zdecydować, którego użyć. Warto się wyróżnić i zamiast użyć standardowo proponowanych melodii zastosować unikalne dźwięki i kompozycje. Synchronizacja przejścia slajdów, zmiany tematu również można podkreślić muzyką.

Prócz podkładu muzycznego do wielu prezentacji multimedialnych użyć można również utworów wokalnych, znanych, lubianych i adekwatnych do przekazywanych treści. Poprzez muzykę można wyrazić klimat, nastrój i wiele treści, na które nie starczyło miejsca w treści obrazu, jednak nie można zapomnieć, ze muzyka winna być tłem i nie wysuwać się na pierwszy plan. Mimo wszystko muzyka nie może usypiać słuchacza, nie powinna być jednostajna. Bezwzględnie temat prezentacji dyktuje rodzaj muzyki, której należy użyć. Nie można pominąć faktu, że niestosowną byłaby muzyka skoczna i wesoła towarzysząca omówieniu przebiegu i skutków trzęsienia ziemi. Czasem warto sięgnąć głębiej i sprawdzić konotacje autora z tematem, by nie popełnić faux pas podkładając utwór pod treść sprzeczną z poglądami autora muzyki.

Dowiedz się jak dodać muzykę w tle prezentacji w programach: OpenOffice i PowerPoint